Analist Risc De Credit

5212
TRENKWALDER
TRENKWALDER

  • Romania, Mureș, Târgu Mureș

Se cauta persoana pentru postul de analist risc de credit.

Se solicita:

  • studii superioare economice (absolvent)
  • experienta de minim 2 ani in domeniul economic
  • utilizator uzual al MS Office, MS Outlook
  • cunostinte de operare SAP (avantaj)
  • limba engleza nivel mediu/avansat
  • abilitati analitice si contabile foarte bune
  • capacitate de lucru în echipa
  • abilitati de prezentare; comunicare, si cu un grad inalt de motivatie

Responsabilitati:

  • evaluarea riscului partenerilor de tranzactii comerciale si financiare
  • elaborarea analizelor de bonitate a clientilor si atribuirea limitelor de credit corespunzatoare
  • monitorizarea limitei de credit acordate partenerilor de tranzactii comerciale si financiare
  • calcularea provizioanelor aferente riscurilor din creante, conform cu politica de provizionare
  • oferirea suportului necesar companiilor client pentru interpretarea si utilizarea rapoartelor elaborate
  • elaborarea rapoartelor de informare catre conducerea societatii privind statusul creantelor

Se ofera:

  • salariu atractiv
  • mediu de lucru modern si dinamic
  • posibilitatea de a lucra intr-o companie cu renume international

  • Job
  • Proiect
  • Entry
  • Middle
  • Senior
  • Executive
Limbi straine solicitate
  • Mediu
  • Avansat