Receptioner Hotel

5233
Ramada Brasov-H.P. TOWER S.R.L

  • Romania, Brașov, Brașov

Se cauta persoana pentru postul de receptioner de hotel.

Responsabilitati:

  • intampina si primeste oaspetii hotelului si ofera un serviciu amabil si prietenos fiecarui oaspete
  • efectueaza in mod adecvat cazarea fiecarui oaspete, asigurandu-se de completarea exacta si completa a fisei de cazare
  • aloca pentru oaspeti camere, daca este necesar
  • verifica camerele pre-alocate clientilor in zoua sosirii
  • completeaza profilele clientilor in Medallion
  • inmaneaza cheia camerei in concordanta cu procedurile de securitate
  • verifica lista de sosiri si urmareste cerintele speciale (rezervari, tarife, metoda de plata)
  • verifica lista cu sosiri de oaspeti VIP si informeaza mai departe, despre tratamentele VIP, departamentele implicate
  • raspunde intrebarilor si solicitarilor oaspetilor atat personal cat si la telefon. De asemenea preia rezervari
  • efectueaza rezervari/anulari si trimite confirmari conform standardelor Ramada
  • preia corespondenta si se asigura sa fie livrata camerelor sau departamentelor implicate
  • emite factura in concordanta cu politicile de casierie, la plecarea oaspetelui
  • verifica facturile emise in ziua curenta (Daily Payment detail/Centralizator Facturi)
  • verifica platile cu bani lichizi si cele de pe cartile de credit sa corespunda cu cele inregistrate in Medallion la sfasitul turei
  • anuleaza rezervari negarantate inainte de Night Audit ; No- show-urile le raporteaza in ziua urmatoare
  • verifica periodic House Account-urile
  • raspunde la telefon in concordanta cu standardele Ramada
  • verifica fax-ul/e-mail dupa ora 17 :30 in mod regulat
  • colaboreaza strans cu celalte ture din receptie si cu celelate departamente cum ar fi departamentele de curatenie camere, vanzari, tehnic, alimentatie publica, etc.
  • vinde camere de hotel realizand depasirea obiectivelor, astfel incat sa mareasca veniturile

Se solicita:

  • diploma de bacalaureat
  • diploma de receptioner sau studii cu profil de turism
  • minim 1 an experienta in relatiile cu publicul
  • limba engleza obligatoriu, ca si limba de baza vorbita in hotel: fluent (scris, vorbit si citit)
  • cunoasterea altei limbi straine reprezinta un avantaj

  • Job
  • Proiect
  • Entry
  • Middle
  • Senior
  • Executive
Limbi straine solicitate
  • Mediu
  • Avansat