Reprezentant Magazin Germanos

7146
stradamea
stradamea

  • Romania, Bacău, Bacău

Se cauta persoana pentru postul de reprezentant in magazin Germanos.

Se solicita:

  • studii medii finalizate
  • preferabil 1 an experienta intr-un rol similar
  • bune cunostinte operare calculator (Word, Excel, navigare internet)
  • cunostinte de baza de utilizare case de marcat electronice
  • orientare catre client
  • initiativa
  • solutionarea problemelor
  • munca in echipa

Responsabilitati:

  • intampina clientii si le prezinta varietatea si calitatea produselor si serviciilor oferite de companie
  • face recomandari – in mod profesionist – privind produsele si serviciile companiei, astfel:
  • Identifica corect cererea clientului
  • furnizeaza inofrmatii despre produsele si serviciile companiei – legate de caracteristicile tehnice, metodele de instalare si folosinta, garantie etc.
  • este in permanenta la curent cu campaniile promotionale ale companiei
  • cunoaste permanent care este stocul magazinului
  • ajuta si convinge clientii sa achizitioneze produsele companiei; asigura o ambalare corespunzatoare a produselor vandute, urmand regulile companiei
  • foloseste toate instrumentele oferite de companie (Intranet, sistemul de instruire e-learning etc.) pentru a fi cat mai informat posibil
  • pregateste corect si complet documentele necesare in vederea vanzarii produselor, in conformitate cu prevederile legale si regulile companiei (factura fiscala, bon fiscal, chitanta fiscala, certificat de garantie, contracte etc.)
  • in ceea ce priveste atributiile legate de incasarea banilor si gestiune, este responsabil de:
  • incasarea corecta a sumelor aferente preturilor produselor, indiferent de metoda de plata
  • administrarea corecta si riguroasa a numerarului incasat in magazin si depunerea zilnica la banca;
  • verificarea incasarilor zilnice cu rapoartele de vanzari
  • emiterea corecta a documentelor de plata, in conformitate cu legea (bon fiscal, factura atunci cand clientul solicita) si arhivarea corespunzatoare a duplicatelor
  • inregistrarea corecta si la timp in sistemul informatic a tuturor operatiunilor de vanzare ale magazinului
  • este responsabil de receptia, manevrarea (in siguranta si in interesul companiei) a produselor, depozitarea lor in locul special amenajat pentru depozitare; la receptia bunurilor verifica starea acestora si raporteaza orice defecte sau refuza receptia cand este necesar; se asigura ca produsele sunt insotite de documentele justificative (avize de insotire a marfii)
  • pregateste documentele necesare (foi de varsamant, foi de transport) pentru depunerea banilor la banca sau la transportatorul de valori
  • ia parte la inventarele efectuate in magazin si semneaza de participare in documentele care certifica efectuarea inventarelor si rezultatele inventarierii (proces verbal de inventar) conform procedurilor de inventariere
  • vegheaza permanent asupra produselor din magazin pentru a preveni orice furt sau distrugere
  • aprovizioneaza si aranjeaza produsele pe rafturi – de cate ori este necesar – in conformitate cu politica de mercantizare a companiei; verifica si modifica daca este necesar, preturile produselor asa cum indica compania prin persoanele responsabile
  • este responsabil de curatarea si pastrarea rafturilor in perfecta ordine
  • este responsabil de pastrarea magazinului la cele mai inalte standarde in ceea ce priveste atitudinea fata de client, tinuta personala, curatenia magazinului
  • inregistreaza plangerile clientilor, iar daca nu le poate solutiona, le directioneaza catre seful ierarhic superior
  • asimileaza permanent noi cunostinte referitoare la produsele si serviciile companiei luand parte la programele de training si dezvoltare organizate de companie
  • este responsabil, impreuna cu ceilalti membri din echipa magazinului, de valorile, bunurile si stocurile din magazin

  • Job
  • Proiect
  • Entry
  • Middle
  • Senior
  • Executive